counter free hit invisible

جستجوی بلاگ

لوله آزمایش چیست ؟ انواع - جنس و کاربرد لوله آزمایش چیست؟

لوله آزمایش چیست ؟ انواع - جنس و کاربرد لوله آزمایش چیست؟

لوله آزمایش چیست ؟

جنس لوله های آزمایشگاهی

انواع لوله های آزمایشگاهی

کاربرد لوله آزمایش

ابعاد لوله های آزمایشگاهی

لوله آزمایشگاهی درب دار

لوله آزمایشگاهی پلاستیکی

لوله آزمایشگاهی شیشه ای

رک لوله آزمایشگاه چیست؟

نکاتی که باید در زمان استفاده از لوله آزمایش رعایت شود چیست؟

خرید لوله آزمایش

 

 

 

 

 

لوله آزمایش چیست ؟

لوله آزمایش به انگلیسی: test tube

لوله کشت به انگلیسی: culture tube

لوله نمونه به انگلیسی: sample tube

یکی از ابزارهای متداول آزمایشگاهی است که در بیشتر آزمایشگاه‌های شیمی یافت می‌شود.این وسیله که از شیشه یا پلاستیک شفاف ساخته می‌شود به شکل یک لوله بلند است که از یک سر باز و از سر دیگر بسته و به صورت محدب است.لوله‌های آزمایشگاهی بزرگتر که برای جوشاندن مایعات استفاده می‌شود به لوله جوش معروف است.برخی از انواع لوله‌ها به نام لوله‌های مخروطی معروف هستند که این لوله‌ها بیشتر برای سانتریفوژ استفاده می‌شوند.

لوله آزمایش یا لوله نمونه، یکی از پرکاربردترین ظروف آزمایشگاهی است و به صورت لوله بلندی است که یک سر آن باز و سر دیگر به صورت محدب و از جنس شیشه معمولی یا پیرکس است و در اندازه های گوناگون برای انجام آزمایش های مختلف به کار می رود. این وسیله برای نگه داری و گرم کردن محلول ها و مایعات است و از جنس های مختلف مانند پلاستیک و شیشه ساخته می شود.

 

خرید انواع لوله آزمایشگاه

 

جنس لوله های آزمایشگاهی

برای مقاومت بیشتر در برابر گرما و خوردگی معمولاً لوله‌های آزمایش از شیشه ساخته می‌شود این شیشه‌ها از جنس بوروسیلیکات(پیرکس) بوده که می‌توان آن را مستقیما بر روی شعله قرار داد. لوله‌های کشت معمولاً از پلاستیک شفاف مانند پلی استایرن یا پلی پروپیلن استفاده می‌شود.

 

 

انواع لوله های آزمایشگاهی

لوله های آزمایش دارای انواع مختلفی می باشند که پرکاربردترین آنها عبارتند از:

 

  • لوله های تست

این لوله ها در واقع استوانه های دیوار نازک هستند که برای نگهداری محلولهای شیمیایی به کار می روند. محققین از لوله های تست به عنوان محفظه ای برای محلولهای شیمیایی مایع، مخلوط کردن، گرم کردن یا سرد کردن، انجام کشت ها و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می کنند. از آنجایی که این لوله های آزمایش دارای انتهایی گرد هستند بدون پایه نگهدارنده یا رک نمی توانند روی سطحی قرار بگیرند. این لوله های تست می توانند شیشه ای یا پلاستیکی، درپوش دار یا بدون درپوش باشند. مزیت اصلی شیشه مقاومت بالای آن در مقابل بیشتر مواد شیمیایی و حلالهای مورد استفاده در آزمایشهای بیوشیمی می باشد. اگر نگهداری نمونه با زمان بالا مدنظر و ضروری باشد می توان قسمت باز این لوله ها را توسط پارافیلم مسدود نمود. در واقع پارافیلم یک لایه نازک از پارافین می باشد. پارافیلم نرم، انعطاف پذیر و چسبنده می باشد.

 

  • لوله جوش

برای جوشاندن مایعات از لوله های بزرگ تری استفاده می شود که به لوله ی جوش معروف است. از این لوله آزمایش برای گرم کردن و جوشاندن مواد در دماهای بسیار بالا استفاده می شود. جنس این لوله از بور و سیلیکات است که به گرما و حرارت زیاد مقاوم است. این لوله ها چون از جنس شیشه های بوروسیلیکاتی که مقاوم به شوک حرارتی هستند، هنگامی که در معرض گرمای بینهایت زیاد قرار می گیرند ترک نمی خورند و می توانند به طور کامل در داخل شعله قرار گیرند.دارای ضخامت زیادی هستند و همچنین ارتفاع بلندتری نسبت به سایر لوله ها دارند تا از سرریز شدن مواد هنگام جوشاندن جلوگیری شود.

لوله جوش آزمایشگاهی یک لوله مشابه لوله ساده است که از آن برای حرارت دادن مواد بر روی چراغ بونزن استفاده می شود. تفاوت های این ابزار با لوله معمولی در ابعاد (50 درصد ابعاد بزرگتر) و جنس آن است.

 

  • لوله سانتریفیوژ یا لوله فالکون

لوله آزمایش مخروطی در قسمت انتهای خود دارای یک شکل مخروطی است که از آن برای نگهداری نمونه و استفاده در دستگاه های سانتریفیوژ استفاده می شود. این مدل از لوله ها از جنس شیشه و پلاستیک ساخته می شوند که بیشتر نمونه های آن از پلاستیک تولید می شوند تا در مقابل اسیدها و مواد شیمیایی موجود در آزمایشگاه مقاوم باشند. جنس این لوله ها عموما از پلاستیک است و دارای درپوش هستند و انتهای آنها به جای محدب، مخروطی شکل است.

 

جهت آشنایی بیشتر با لوله سانترفیوژ یا فالکون خواندن این مقاله پیشنهاد می گردد:

لوله فالکون یا لوله سانتریفیوژ آزمایشگاه چیست؟

 

 

کاربرد لوله آزمایش

لوله آزمایش برای نگهداشتن ، ترکیب کردن و گرم کردن مواد شیمیایی مایع یا جامد در مقادیر کم استفاده می‌شود. از لوله کشت در آزمایشگاه‌های زیست شناسی برای کشت و نگهداری اورگانهای زنده مانند باکتریها، کپک‌ها و ... استفاده می‌شود و در پزشکی برای نگهداری از نمونه‌های خون استفاده می‌شود.

در آزمایشگاه‌های مختلف برای سازمان‌دهی لوله‌های آزمایش، از رک یا با عنوان جالوله استفاده می‌شود.

کاربرد لوله آزمایش در زیست شناسی:

نگهداری و کشت موجودات (اورگان های) زنده مانند باکتری ها، کپک ها و… .

 

کاربرد لوله آزمایش در پزشکی:

معمولا نگهداری نمونه های خون از آنها استفاده می شود که خود این لوله های آزمایش به 3 نوع ساده، خلاء و بدون خلاء تقسیم بندی می شوند.

 

لوله آزمایش ساده:

معمولا برای اسپکتومتری استفاده می شوند و فاقد هرگونه ژل، سرم، ماده ضد انعقاد و… است.

لوله آزمایش خلاء:

از این نوع از لوله ها برای خونگیری استفاده می شود زیرا مزیت های بیشتری برای این نوع کاربری دارند.

 

لوله آزمایش بدون خلاء:

لوله خلاء دارای ژل (SST)، ماده ضد انعقاد (EDTA) و سرم (فعال کننده لخته) است.

 

 

ابعاد لوله های آزمایشگاهی

لوله های آزمایش معمولا در این ابعاد تولید می شوند :

12*75 میلیمتر

12*100 میلیمتر

16*100 میلیمتر

16*160 میلیمتر

18*180 میلیمتر

20*200 میلیمتر

16*100 میلیمتر

 

 

لوله آزمایشگاهی درب دار

تفاوت لوله آزمایشگاهی درب دار با انواع ساده در این است که یک درب برای آن در نظر گرفته شده تا مانع انحلال گاز و ورود هرگونه آلودگی در محلول شود. درب دار بودن کمک می کند قابل حمل باشد و همچنین مقاومت شیمیایی و حرارتی بیشتری داشته باشد.

جنس درب این لوله ها معمولا از موادی مثل چوب پنبه، پلاستیک، پلی اتیلن و PBT است که در میان این مواد ، پلی پروپیلن دارای مقاومت شیمیایی و حرارتی بسیار بالایی است.

 

 

لوله آزمایشگاهی پلاستیکی

لوله آزمایش پلاستیکی به واسطه داشتن جنس خود، کاملا انعطاف پذیر و نشکن است. معمولا این لوله های دارای درب های پیچی محکمی هستند که کمک می کند تا کاملا قابل حمل و نفوذ ناپذیر باشند.

 

 

لوله آزمایشگاهی شیشه ای

لوله آزمایش شیشه ای از نوعی شیشه با نام پیرکس (بوروسیلیکات)(Borosilicate glass) ساخته می شود که درواقع در آن ترکیبات آن مقدار اکسید بور بیشتر از 4 درصد وزنی کل مواد است و باعث می شود تا مقاومت حرارتی بالایی داشته باشد.

لوله آزمایش شیشه ای

 

 

رک لوله آزمایشگاه چیست؟

معمولا برای نگهداشتن، سازماندهی و مرتب کردن لوله های آزمایش از پایه هایی شبکه ای استفاده می کنند که به آنها رک یا جای لوله آزمایش می گویند. انواع رک لوله آزمایش در تعداد جالوله مختلف و برای لوله هایی با ابعاد مختلف تولید می شوند.

رک و یا جای لوله های آزمایشگاهی، یکی از وسایل خیلی مهم برای نگهداری لوله ها می باشد. این رک ها باعث حمل آسان و مطمئن نمونه ها می باشد به گونه ای که به آنها آسیب نرسد. جنس این رک ها با توجه به شرایط مانند دما و نمونه، می‌تواند فلزی، پلاستیکی و یا از جنس پلی پروپلین باشد .از ویژگی های رک های آزمایشگاهی می توان به ابعاد مختلف آن، نگهداری و حمل و نقل آسان و قابلیت تمیز کردن آسان اشاره کرد.

 

 

 

نکاتی که باید در زمان استفاده از لوله آزمایش رعایت شود چیست؟

 

هنگام کار با لوله آزمایش باید به جنس آن دقت داشته باشید. اگر با لوله آزمایش می خواهید ماده ای را حرارت دهید باید از لوله هایی استفاده کنید که نسبت به حرارت مقاوم هستند. لوله هایی که از "بارو سیلیکات" (borosilicate) یا پیرکس (Pyrex) ساخته شده اند نسبت به حرارت کاملاً مقاومت دارند و می توان آن ها را مستقیماً روش شعله چراغ بونزن یا هر منبع حرارتی دیگری قرار داد.

لوله آزمایش به شکلی ساخته شده است که تمیز کردن آن آسان است. بلافاصله پس از پایانِ آزمایش و استفاده از لوله آزمایش باید آن را شست. همچنین قبل از هر آزمایش باید از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

به تعویق انداختن شستشوی لوله آزمایش ممکن است موجب شود دیگر هرگز قابل استفاده نباشد. اگر نمی توانید بلافاصله آن را بشویید باید لوله را در آب قرار دهید تا خیس بخورد. برای شستن لوله آزمایش استفاده از شیشه شور در اندازه مناسب ضروری است.

شیشه شور برسی استوانه ای شکل است که به یک میله متصل شده است.

جهت خرید شیشه شور آزمایشگاه کلیک نمایید

برای نگه داری از لوله آزمایش باید از جا لوله ای استفاده کرد که برای همین کار ساخته شده است.

برای گرفتن لوله آزمایشی که حرارت داده می شود از عنبر لوله استفاده شود .انبر لوله آزمایش وسیله است که باید در استفاده از آن مهارت داشته باشید.

لوله شور آزمایشگاه

 

خرید لوله آزمایش

خرید انواع لوله آزمایشگاه به صورت آنلاین و ارسال به سراسر کشور با ضمانت کیفیت و بهترین قیمت در فروشگاه اینترنتی ابوسینا.

 

فروش عمده لوله آزمایش

فروش به صورت عمده و تعداد بالا لوله آزمایش در فروشگاه ابوسینا . جهت خرید عمده انواع لوله آزمایش درخواست خود را به شماره واتس اپ فروشگاه اینترنتی ابوسنا ارسال نمایید و یا از طریق شماره های تماس فروشگاه با ما تماس بگیرید.

 

ارسال شده در 1400-11-21 آموزش, آموزشگاه سایت ابوسینا 0

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

مقایسه 0
قبلی

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
ناموجود مجموع

قیمت ها با مالیات

پرداخت