counter free hit invisible
لام و لامل چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه دارد؟

لام و لامل چیست و چه کاربردی در آزمایشگاه دارد؟

 

لام و لامل آزمایشگاه

این مقاله در مجله اینترنتی ابوسینا شما را به صورت کامل با لام و لامل آشنا خواهیم کرد . لام و لامل از لوازم مورد نیاز تمام آزمایشگاه های حرفه ای ، دانشگاه ها و مدارس می باشد. از لام و لامل آزمایشگاهی برای نگهداری سمپل یا نمونه های آزمایشگاهی جهت معاینه و دیدن در زیر میکروسکوپ استفاده می شود.

 

لام آزمایشگاهی چیست ؟

ظاهر فیزیکی لام آزمایشگاهی

لامل آزمایشگاهی چیست ؟

کاربرد لامل آزمایشگاهی

اسلاید آزمایشگاهی چیست ؟

روش نگهداری از لام و لامل

انواع لام آزمایشگاهی

کدهای لام آزمایشگاهی

استفاده از روغن امرسیون در میکروسکوپ

لوازم جانبی لام آزمایشگاهی

قیمت خرید و فروش لام

لام را از کجا بخریم ؟

 

لام آزمایشگاهی چیست ؟

لام میکروسکوپ

لام یک قطعه  شیشه ای نازک و اغلب مستطیل شکل است که برای بررسی میکروسکوپی نمونه ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر لام به عنوان یک پایه برای قرار دادن نمونه زیر میکروسکوپ استفاده می شود و آنها را می توان برچسب زد و مدت ها ذخیره سازی کرد. به طور معمول نمونه روی اسلاید سوار و فیکس شده ، و سپس هر دو برای مشاهده در میکروسکوپ قرار می گیرند. این چیدمان اجازه می دهد تا چندین نمونه ما بین لام و لامل به سرعت از زیر میکروسکوپ درج  وبرداشته شده ، سپس برچسب گذاری شده و جا به جا شوند.

ظاهر فیزیکی لام آزمایشگاهی

اگر بخواهیم لام آزمایشگاهی را از نظر شکل ظاهری مورد بررسی قرار دهیم لام یک قطعه شیشه صاف و نازک است. لام ( تیغه شیشه ای ) از یک صفحه شیشه ای که اغلب به شکل مستطیل ساخته شده و معمولا  ابعاد آن در اندازه های 5/2 * 5/7 سانتیمتر و ضخامت یک میلیمتر می باشد. لام آزمایشگاهی معمولا از جنس شیشه اپتیکی یا نوری ساخته می شود. این شیشه ها از جنس قلیای آهکی یا بروسیلیکات هستند.

به عبارتی لام یکی از ظروف شیشه ای پرکاربرد در محیط های آزمایشگاهی است که به جهت داشتن ضخامت و قطر کم، بعنوان ظرفی برای نگه داشتن نمونه مورد آزمایش در زیر میکروسکوپ، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

خرید اینترنتی لام آزمایشگاهی

 

لامل آزمایشگاهی چیست ؟

لامل میکروسکوپ

لامل آزمایشگاهی ( تیغک شیشه ای ) یکی دیگر لوازم شیشه ای مناسب و مورد استفاده در آزمایشگاه ها می باشد که با داشتن ضخامت کمتر نسبت به لام بعنوان ظرف شیشه ای بر روی نمونه مورد آزمایش قرار می گیرد. لامل صفحه ایی شیشه ای نازک و کوچک معمولا به شکل چهارگوش یا گرد می باشد. لامل ها مربعی شکل و معمولا به ابعاد 18*18 – 20*20 – 22*22 – 24*24 و 24*50 میلیمتر و لامل های گرد معمولا با قطر 18 میلیمتر در فروشگاه تجهیزات ازمایشگاهی ابوسینا وجود دارند.

 

کاربرد لامل آزمایشگاهی

روش استفاده از لام و لامل

نمونه مورد آزمایش جهت مشاهده در میکروسکوپ را بر روی لام آزمایشگاهی قرار داده سپس از لامل برای ثابت نگه داشتن نمونه روی لام استفاده می شود.این کار به علت  عدم تماس انگشتان با اسلاید به دلیل خطر آلودگی می باشد.از مزایای دیگر استفاده از لامل پوشاندن و ایزوله نمودن نمونه، جلوگیری از تماس های تصادفی، ممانعت از تماس لنز میکروسکوپ با نمونه ، تاخیر در اکسیداسیون و دی هیدراته شدن نمونه، جلوگیری از نشستن گرد و خاک روی نمونه و همچنین تثبیت نمونه های محلول در مایع حلال با فشردن آنها می باشد.

  خرید لامل آزمایشگاهی

 

اسلاید آزمایشگاهی چیست ؟

 لام ، نمونه و لامل با هم و در مجموع به اصطلاح اسلاید نامیده می شود. بعد از آماده نمودن اسلایدها ، اسلاید را پس از اینکه بوسیله گیره های اسلاید میکروسکوپ در جای خود محکم نمودند ، نمونه را در زیر میکروسکوپ مشاهده می کنند.
در بسیاری از موارد برای مقاصد آموزشی مجموعه ای از اسلاید ها برای نمونه اسلایدهای گیاهی، اسلایدهای جانوری، اسلایدهای زمین شناسی و اسلایدهای زیست شناسی و … تهیه و بصورت آماده در مدارس، مراکز آموزشی و دانشگاه ها برای آموزش و مشاهده در زیر میکروسکوپ مورد استفاده قرار می گیرد.

از اسلایدهای کوارتز ذوب شده معمولاً هنگام شفافیت ماوراء بنفش استفاده می شود ، به عنوان مثال. در میکروسکوپ فلورسانس.

 

روش نگهداری از لام و لامل

لام و لامل مناسب برای میکروسکوپ باید عاری از هرگونه گرد و خاک، خش خوردگی و خشک و تمیز باشد. همچنین باید بسته های لام و لامل را در جای خشک نگه داریم تا از رطوبت زدگی آنها و در نهایت کپک زدن لام و لامل جلوگیری نماییم.

 

انواع لام آزمایشگاهی

انواع لام آزمایشگاهی بر مبنای شکل ظاهری به سه مدل می باشد :

 1. لام شیشه ای ساده
 2. لام میکروسکوپی لام حفره ای( گوده دار یا مقعر)
 3. لام نئوبار

لام شیشه ای ساده

لام شیشه ای ساده از لایه نازک شیشه ساخته می‌ شود و متداول ‌ترین نوع آن است. این لام ها دارای سطحی کاملا صاف و شفاف هستند که باعث می‌ شود دقت و صحت آزمایش های میکروسکوپی افزایش یابد.

لام حفره ای چیست؟

لام حفره ای ( لام میکروسکوپی گوده دار یا مقعر ) دارای یک حفره یا چند حفره است که برای نگهداری اشیاء کمی ضخیم تر طراحی شده است و نمونه های خاصی مانند مایعات و کشت بافت به کار می رود. لامها برای افزایش ایمنی یا استحکام ممکن است گوشه های گرد داشته باشند ، یا گوشه بریده ای برای استفاده از گیره کشویی یا میز متقاطع وجود داشته باشد. کد لام های حفره ای : یک حفره کد 7103 و دو حفره کد 7104 از پرکاربردترین آنهاست.

لام نئوبار چیست؟

نام دیگر لام نئوبار توما یا شمارشگر می باشد . لام نئوبار یک اسلایس چهار خانه با یک شبکه خط مشخص شده است که اجازه می دهد تا اندازه اشیاء دیده شده در زیر ذره بین به راحتی تخمین زده شود و زمینه های مرجع برای شمارش نمونه را فراهم می کند و برای شمارش گلبول های سفید و قرمز خون مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات یک مربع از شبکه به یک شبکه ظریف تقسیم می شود.

لام شمارش گلبول های سفید یا لام شمارش گلبول قرمز خون نام دیگر آن است. لام شمارشگر برای کاربردهای تخصصی ، مانند هموسیتومترها برای شمارش سلولها استفاده می شود. دارای مخازن ، کانالها و موانع مختلفی باشند که روی سطح بالایی آنها حفر شده است.

خرید لام نئوبار

 

کدهای لام آزمایشگاهی

لام های آزمایشگاهی بسته به نوع کاربرد و مصرف ، در انواع کدهای مشخصی تولید و در فروشگاه اینترنتی ابوسینا عرضه می شوند.

 

 • کد ۷۱۰۲:

ساده ترین نوع لام از جنس شیشه ای می باشد و در مصارفی چون رنگ آمیزی باکتری کاربرد دارد. خرید لام 7102

 • کد ۷۱۰۱:

لام آزمایشگاهی کد 7101 که لبه آن به منظور کاهش صدمات وارده به مصرف کنندگان، صیقل داده شده است.

 • کد ۷۱۰۳ و ۷۱۰۴:

شامل لام یک حفره ای و دو حفره ای می شود که برای آزمایش و بررسی نمونه های مایع، نمونه های با ضخامت زیاد و کشت بافت، مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کد ۷۱۰۵ : لام های یک وجه با یک سر مات
 • کد ۷۱۰۷ : لام های دو وجه با یک سر مات
 • ۷۱۰۹ : لام های یک سر رنگی

 

انواع لام آزمایشگاهی در کل روده یا 7101، ساده یا 7102، یک حفره یا 7103، 2 حفره یا 7104، یک سرمات یا 7105، 2 سرمات یا 7107، سر رنگی یا 7109، نئوبار یا شمارشگر، IF یا ایمونوفلورسانس

 

استفاده از روغن ایمرسیون در میکروسکوپ

برای استفاده از اسلاید در بزرگنمایی بالا استفاده از روغن ایمرسیون برای ایجاد لغزش لنز ضروری میباشد .

خرید روغن ایمرسیون

 

لوازم جانبی لام آزمایشگاهی

 • جار رنگ آمیزی

  از لوازم جانبی که در کنار این ابزار در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند جار رنگ آمیزی است که در هیستولوژی، سیتولوژی، هماتولوژی، پاتولوژی و میکروبیولوژی برای رنگ آمیزی نمونه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • فایل لام

    فایل لام وسیله دیگری است که برای نگهداری و بایگانی آنها استفاده می شود. فایل وسیله ای پلاستیکی است که می توان لامها را ردیفی درون آن قرار داد تا آسیبی به آنها وارد نشود.
 • قلم الماس

 • قلم الماس وسیله برای علامت گذاری و نوشتن روی این شیشه های نازک است که در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت خرید و فروش لام

قیمت خرید و فروش لام آزمایشگاهی برحسب بسته های آن که ۵۰ تا ۷۲ عددی هستند متفاوت است و شما می توانید بر اساس میزان استفاده هر یک را از سایت ابوسینا خریداری کنید.

لام را از کجا بخریم ؟

برای خرید لام و لامل آزمایشگاهی مانند هر وسیله آزمایشگاهی دیگری می توانید آنرا از فروشگاه لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی ابوسینا به صورت آنلاین تهیه کنید و در محل کار یا منزل خود تحویل بگیرید.

 

ارسال شده در 1400-09-03 آموزش, آموزشگاه سایت ابوسینا 0

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

مقایسه 0
قبلی

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
ناموجود مجموع

قیمت ها با مالیات

پرداخت