counter free hit invisible
کاغذ PH و کاربرد آن در آزمایشگاه چیست ؟

کاغذ PH و کاربرد آن در آزمایشگاه چیست ؟

کاغذ PH چیست؟

روش استفاده از کاغذ PH

PH چیست ؟

شناساگرها – Indicators

شناساگرهای معروف

خرید PH سنج

کاغذ پی اچ چیست؟

کاغذ پی اچ وسیله شناسایی اسیدها است .موادی وجود دارد که قابلیت تغییر رنگ دربرخورد با محیط‌های اسیدی و بازی دارند. این مواد اصطلاحا «PH indicator» ، یا معرف PH  نامیده می شوند.

روش استفاده از کاغذ PH

این کاغذ‌ها وقتی که در محلول‌های اسیدی یا بازی فرو برده می‌شوند، بلافاصله دچار تغییر رنگ می‌شوند. در بسته‌بندی کاغذ لیتموس یک مقیاس رنگی وجود دارد که رنگ کاغذ در PH مورد نظر را نشان می‌دهد.

 

PH چیست ؟

PH  یک کمیت لگاریتمی است که میزان اسیدی یا بازی بودن مواد را مشخص می‌کند. این کمیت میزان بازی یا اسیدی شدن محیط را هم نشان می‌دهد. برای تشخیص PH از رنگ آن می توان بازی یا اسیدی بودن مواد را مشخص کرد.

هرچه محلول اسیدی تر باشد عدد pH کوچکتر، و هر چه بازی تر باشد،عدد pH بزرگتری خواهد داشت. در دمای اتاق (۲۵درجه سلسیوس)، آب خالص نه خاصیت اسیدی و نه خاصیت بازی دارد و در نتیجه،عدد pH آن برابر ۷ خواهد بود.

مقیاس pH یک مقیاس لگاریتمی بوده و نشان دهنده معکوس غلظت یون هیدروژن موجود در محلول است (یعنی هر چه pH کمتر باشد، غلظت یون هیدروژن بیشتر است). این به آن دلیل است که رابطه مورد استفاده برای محاسبه pH تخمین منفی لگاریتم بر مبنای ۱۰ غلظت مولار یون‌های هیدروژن موجود در محلول می‌باشد. به صورت دقیق تر، pH منفی لگاریتم در مبنای ۱۰ فعالیت یون‌های هیدروژن است.

در دمای ۲۵ درجه سلسیوس، هر محلولی که pH کمتر از ۷ داشته باشد، اسیدی و هر محلولی که pH بزرگتر از ۷ داشته باشد محلولی بازی خواهد بود. مقدار pH خنثی بستگی به دمای محیط دارد. هر چه دما بیشتر باشد مقدار pH خنثی از ۷ کمتر خواهد بود. مقدار pH برای اسیدهای فوق قوی حتی می‌تواند زیر ۰، و برای محلول‌های بازی فوق‌العاده قوی بالای ۱۴ شود.

مقدار pH محلول‌های آبی را می‌توان توسط الکترود شیشه ای (glass electrode) و pH سنج، یا توسط شناساگر پی‌اچ اندازه گرفت.

جالب است بدانید که بیشتر آبزیان فقط در پی‌اچ بین ۵ تا ۹ زنده می‌مانند. در انسان ها پایین بودن ph نشان دهنده ی اسیدی بودن محیط اندام های انسانی می باشد که باعث پوکی استخوان می شود.

 

شناساگرها - Indicators

برای تعیین pH محلول‌ها می‌توان از شناساگرها استفاده کرد. شناساگرها در محیط‌های اسیدی یا بازی به رنگ‌های متفاوتی درمی آیند. با مقایسه چشمی رنگ‌های یک جدول راهنما با رنگ کاغذ پس از آغشتن آن در محلول می‌توان به صورت تقریبی مقدار pH را معین کرد. استفاده از شناساگرهای کاغذی می‌تواند با خطای زیادی همراه باشد، به همین دلیل اگر به دقت بالایی نیاز باشد از pH سنج‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.

از جمله شناساگرهای معروف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

  • گلبرگ گل سرخ
  • کاغذ تورنسل (لیتموس) که از درخت لیتموس به دست می‌آید.
  • محلول فنول فتالئین (که اگر در یک محلول بازی ریخته شود به سرعت رنگ محلول را ارغوانی می‌کند)
  • محلول متیل اورانژ (متیل نارنجی)
  • محلول متیلن بلو

قابل ذکر است که استفاده از شناساگرهای شیمیایی وقت گیر و همراه با اشتباه در تعیین دقیق pH است . به همین دلیل برای تعیین ph  از pH سنج دیجیتالی استفاده می‌شود.

 

خرید PH سنج

خرید آنلاین انواع PH سنج با برند مرک و طرح مرک و دیگر برند های برتر در فروشگاه اینترنتی ابوسینا و ارسال به سراسر کشور. 

خرید انواع PH سنج

 

کاغذ تورنسل و کاربرد آن در آزمایشگاه چیست ؟

 

 

 

 

ارسال شده در 1400-09-01 آموزش, آموزشگاه سایت ابوسینا 0

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

مقایسه 0
قبلی
بعدی

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
ناموجود مجموع

قیمت ها با مالیات

پرداخت