counter free hit invisible
کاغذ تورنسل و کاربرد آن در آزمایشگاه چیست ؟

کاغذ تورنسل و کاربرد آن در آزمایشگاه چیست ؟

کاغذ تورنسل چیست؟

تاریخچه کاغذ تورنسل

آزمایش کاغذ تورنسل

روش استفاده از کاغذ تورنسل

خرید انواع PH سنج

تست کاغذ تورنسل برای اسید و باز

سولات متداول

تفاوت بین کاغذ PH و کاغذ تورنسل چیست؟

کاغذ تورنسل چیست؟

نوعی کاغذ که در پاسخ به اسیدیته محلولی که در آن غوطه ور می شود تغییر رنگ می دهد و بنابراین می توان از آن برای اندازه گیری اسیدیته استفاده کرد. کاغذ تورنسل یا کاغذ لیتموس (به انگلیسی: Litmus) مادهٔ قرمزرنگی است که از گلسنگ به دست می‌آید و در آزمایش‌ها و فراکافت‌های شیمیایی کاربرد دارد: در محیط بازی آبی می‌شود و در محیط اسیدی سرخ می‌شود. کاغذ تورنسل یک کاغذ صافی است که با رنگ طبیعی محلول در گلسنگ تصفیه شده است. کاغذ تورنسل یک تکه کاغذ است که نتیجه ای تولید می کند که می توان از آن به عنوان نشانگر PH استفاده کرد.

 

 

تورنسل عمدتاً برای ارزیابی اسیدی یا بازی بودن محلول استفاده می شود. انتقال رنگ در محدوده pH 4.5-8.3 در 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) رخ می دهد، با کاغذ تورنسل آبی روشن در شرایط اسیدی قرمز و کاغذ تورنسل قرمز در شرایط بازی یا قلیایی آبی می شود. کاغذ تورنسل بنفش خنثی است.

 

خرید کاغذهای لیتموس شرکت واهب آبی

خرید کاغذهای لیتموس شرکت واهب قرمز

 

تاریخچه کاغذ تورنسل

Arnaldus de Villa Nova، یک پزشک اسپانیایی، برای اولین بار در حدود سال 1300 از تورنسل استفاده کرد. رنگ آبی از قرن 16 به بعد از برخی گلسنگ ها به ویژه در هلند استخراج شد.

سلولز چوب، گلسنگ ها و ترکیبات کمکی مواد اولیه اولیه مورد استفاده برای تولید کاغذ تورنسل هستند. کاغذ تورنسل همانطور که از نامش پیداست عمدتا از کاغذ ساخته می شود. کاغذ تورنسل باید عاری از آلاینده هایی باشد که می تواند بر PH سیستم مورد آزمایش تأثیر بگذارد.

گلسنگ برای ساخت تورنسل استفاده می شود. در آب مقطر، رنگ ارغوانی (بنفش) دارد. وقتی به محلول اسیدی اضافه می شود قرمز و وقتی به محلول بازی اضافه می شود آبی می شود. در نتیجه، برای تعیین اسیدی یا بازی بودن محلول استفاده می شود.

 

آزمایش کاغذ تورنسل

کاغذ تورنسل یا نوارهای تست قرمز و آبی می توانند به شما بگویند که محلول اسیدی است یا بازی، اما نمی توانند به شما بگویند که محلول چقدر قوی است. هر عدد در مقیاس pH با رنگ متفاوتی در کاغذ شاخص جهانی یا آلکاسیدی نشان داده می شود. با استفاده از محلول های خنثی، کاغذ سبز می شود.

 هنگام تصمیم گیری در مورد اسیدی یا بازی بودن محلول، از کاغذ تورنسل استفاده می شود. کاغذ تورنسل جزئیات درستی در مورد قدرت اسید یا باز ندارد. کاغذ تورنسل کاغذ صافی است که با رنگ طبیعی محلول در آب مشتق شده از گلسنگ تصفیه شده است. کاغذ تورنسل، در نتیجه فرآیند، ممکن است به عنوان نشانگر pH استفاده شود.

روش استفاده ار کاغذ تورنسل

برای اندازه گیری حداقل نه ماده، هر تکه کاغذ تورنسل را به سه قسمت کوچکتر تقسیم کنید.

یک تکه کاغذ تورنسل قرمز را بردارید و آن را از وسط تا کنید. باید در یکی از موادی که بررسی می شود فرو شود. با استفاده از یک تکه کاغذ تورنسل آبی، این روش را تکرار کنید.

 

فروش کاغذ تورنسل آبی و کاغذ تورنسل قرمز در فروشگاه اینترنتی ابوسینا

اگر کاغذ تورنسل آبی قرمز شود و کاغذ تورنسل قرمز دست نخورده باقی بماند، ماده اسیدی است. اگر کاغذ تورنسل قرمز رنگ آبی شود و کاغذ تورنسل آبی دست نخورده باقی بماند، ماده قلیایی است. اگر رنگ کاغذ قرمز و آبی تغییر نکند، ماده خنثی است.

 کاغذ لیتموس نوعی از کاغذ pH است که با آغشته کردن کاغذ با رنگهای طبیعی از گلسنگ تهیه می شود.

* آزمایش لیتموس با قرار دادن قطره کوچکی از نمونه بر روی کاغذ رنگی انجام می شود.

* معمولاً کاغذ تورنسل یا قرمز است یا آبی. کاغذ قرمز وقتی pH قلیایی باشد آبی می شود، در حالی که اگر pH اسیدی باشد، کاغذ آبی قرمز می شود.

در حالی که بیشتر از کاغذ لیتموس برای آزمایش pH مایعات استفاده می شود، در صورتی که کاغذ از قبل در آب مقطر قرار داده شود، می توان از آن برای آزمایش گازها نیز استفاده کرد.

 * کاغذ تورنسل که از قرمز به آبی تغییر کرده است می تواند به عنوان کاغذ آبی استفاده شود. کاغذهایی که از رنگ آبی به قرمز تغییر یافته اند نیز می توانند به عنوان کاغذ قرمز استفاده شوند.

* به یاد داشته باشید ، اسیدها و باز ها فقط به محلول های آبی (مبتنی بر آب) واکنش می دهند، بنابراین کاغذ تورنسل در مایعات غیر آبی مانند روغن نباتی تغییر نخواهد کرد.

* اگر کاغذ بنفش شود ، نشان دهنده این می باشد که pH تقریباً خنثی است. کاغذ قرمز اگر تغییر رنگ ندهد نشان دهنده یک نمونه اسید می باشد. کاغذ آبی که رنگ را تغییر نمی دهد نشان می دهد که نمونه بازی است.

* کاغذ لیتموس ممکن است با آب مقطر مرطوب شود تا برای نمونه گازی نیز تغییر رنگ داشته باشد. گازها می توانند رنگ کل کاغذ را تغییر دهند چون رنگ به طور کامل در معرض گاز قرار میگیرد. گازهای خنثی ، مانند اکسیژن و نیتروژن ، رنگ کاغذ pH را تغییر نمی دهند.

خرید انواع PH سنج

خرید PH سنج مرک و طرح مرک در فروشگاه ابوسینا به صورت آنلاین و ارسال به سراسر کشور .

خرید PH سنج

تست کاغذ تورنسل برای اسید و باز

هیدروژن های هر ماده را قبل و بعد از واکنش بشمارید تا تصمیم بگیرید که اسید است یا باز. اگر تعداد هیدروژن ها کاهش یافته باشد (یون های هیدروژن را اهدا کند) ماده اسیدی است. اگر تعداد هیدروژن ها زیاد شده باشد (یون هیدروژن را بپذیرد) ماده پایه است.

 از آزمون تورنسل در شیمی برای تعیین اسیدی یا بازی بودن محلول استفاده می شود. در طول معاینه تورنسل، نوع خاصی از کاغذ در مایع مورد بررسی آغشته می شود. این ماده با استفاده از کاغذ تورنسل آزمایش می شود که اگر اسیدی باشد قرمز و اگر قلیایی یا بازی باشد آبی می شود.

 وقتی PH کمتر از 4.5 باشد، کاغذ تورنسل قرمز و زمانی که PH بیشتر از 8.3 باشد آبی است. اگر کاغذ بنفش شود، سطح pH نزدیک به خنثی است. اگر رنگ کاغذ قرمز تغییر نکند، نمونه یک اسید است. اگر رنگ کاغذ آبی تغییر نکند، نمونه پایه است.

 کاغذ تورنسل به دو دسته کاغذ تورنسل قرمز و کاغذ تورنسل آبی تقسیم می شود. اگر ماده اسیدی باشد، کاغذ تورنسل آبی قرمز می شود. اگر ماده اولیه یا قلیایی باشد، کاغذ تورنسل قرمز آبی می شود. در محلول های اسیدی تورنسل قرمز و در محلول های ساده آبی می شود.

سوالات متداول

چگونه از کاغذ تورنسل در شناسایی یک ماده شیمیایی استفاده می شود؟

کاغذ تورنسل روشی برای ارزیابی اسیدی یا بازی بودن یک ماده است. هنگامی که ماده ای در آب حل می شود، کاغذ تورنسل در نتیجه محلول حاصل تغییر رنگ می دهد. غلظت یون های هیدروژن یا قدرت هیدروژن که به صورت مقدار pH بیان می شود، اسیدیته یا قلیایی بودن محلول را تعیین می کند.

 

در کاغذ تورنسل چیست؟

سلولز چوب، گلسنگ ها و ترکیبات کمکی مواد اولیه اولیه مورد استفاده در ساخت کاغذ تورنسل هستند. کاغذ تورنسل همانطور که از نامش پیداست عمدتا از کاغذ ساخته می شود. کاغذ تورنسل باید عاری از آلاینده هایی باشد که می تواند بر PH سیستم مورد آزمایش تأثیر بگذارد.

 

از کاغذ تورنسل زرد برای چه استفاده می شود؟

کاغذ تورنسل معمولاً برای تعیین اسیدی یا بازی بودن هر چیزی استفاده می شود. کاغذ تورنسل زرد رایج ترین نوع آن است و زمانی که هر چیزی اسیدی باشد قرمز و زمانی که بازی است آبی می شود. اما از نظر اسیدیته و بازی، آب نمک خنثی است.

 

چرا تورنسل در محلول های خنثی بنفش است؟

یک کاغذ تورنسل ارغوانی یا خنثی وقتی در معرض اسید قرار می گیرد رنگ خود را از بنفش به قرمز تغییر می دهد و زمانی که در معرض یک محیط قلیایی (یا بازی) قرار می گیرد آبی می شود. آنها می توانند با تغییر رنگ به آبی یا قرمز، وجود اسیدها و بازها را تشخیص دهند، بسته به اینکه این ماده باز یا اسید باشد.

 

 

 

تفاوت بین کاغذ pH و کاغذ تورنسل چیست؟

کاغذ تورنسل یا نوارهای pH برای تعیین اسیدیته یا قلیایی بودن یک ماده استفاده می شود. کاغذ تورنسل فقط اسیدی یا بازی بودن یک ماده را نشان می دهد، در حالی که نوارهای pH مقدار pH (قلیایی) را مشخص می کنند.

 

خرید کاغذ PH

 

در نتیجه، کاغذ تورنسل یا لیتموس ابزاری برای تشخیص اسیدید یا بازی بودن محلول ها است.

 این محصول به سه صورت آلمانی، طرح مرک و کاغذ تورنسل واهب در فروشگاه اینترنتی ابوسینا عرضه می گردد.

کاغذ PH و کاربرد آن در آزمایشگاه چیست ؟

 

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

مقایسه 0
قبلی
بعدی

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
ناموجود مجموع

قیمت ها با مالیات

پرداخت