پرفروش ترین محصولات

جستجوی بلاگ

بررسی انواع دستکش های یک بار مصرف پزشکی

بررسی انواع دستکش های یک بار مصرف پزشکی

بررسی انواع دستکش های یک بار مصرف پزشکی

در مراکز پزشکی و آزمایشگاهی و سایر محیط هایی که نیازمند رعایت بهداشت است، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که برای جلوگیری از بروز صدمات و کاهش احتمال آلودگی صورت می‌گیرد دستکش‌های یکبارمصرف می‌باشد.در این مقاله شما را با انواع دستکش ها ی مورد استفاده در مراکز مختلف درمانی و ... آشنا خواهیم کرد و خصوصیات، فواید و مضرات هر کدام از انواع دستکش ها را بررسی خواهیم کرد.

به هنگام آشپزی، آرایشگری و رنگ کردن مو، کار در آزمایشگاه ها و مواد شیمیایی، در بیمارستان برای جراحی یا دنداپزشکی و… چه دستکشی را برای مصارف خود، استفاده می کنید؟ چه تفاوتی میان انتخاب دستکش های یکبار مصرف است؟ انواع دستکش ها چیست؟ چه نوعی را برای چه مصارفی باید استفاده کنید؟ کدام نوع بهتر است؟

ابوسینا در این مقاله به بررسی این قبیل سوال ها پرداخته تا بدین ترتیب شما را در امر انتخاب دستکش یاری کند 

انواع دستکش ها از نظر نوع به شرح زیر است :

 • لاتکس (Latex)
 • وینیل (Vinyl)
 • جراحی
 • نیتریل (Nitrile)
 • ارتوپدی
 • ضد ایدز
 • نایلونی (Polyethylene)

برای خرید انواع دستکش کلیک نمایید.

 

آیا شغل خاصی دارید که در آن نگران ایجاد آلودگی و یا جراحات احتمالی هستید و یا اینکه به دلیل وضعیت شیوع ویروس کرونا تلاش می کنید از اقدامات بهداشتی بیشتری در امور خود استفاده کنید؟ در هر صورت مطلب زیر در مورد انواع دستکش یکبار مصرف ، اطلاعات خوبی در مورد جنس و کاربرد آنها در اختیارتان خواهد گذاشت که می توانید تصمیم بگیرید کدام یک را برای موارد مختلفی از جمله کار در محیط شیمیایی، کارهای منزل و یا صنعت غذایی و… استفاده کنید.


دستکش لاتکس

دستکش های لاتکس چه دستکش هایی هستند؟


دستکش لاتکس از بهترین نوع دستکش‌های پزشکی هستند. مواد مورد استفاده و تکنولوژي به کار گرفته شده در تولید دستکش لاتکس در این روزها به حد قابل توجهی از کیفیت رسیده‌اند. هرچند برخی از افراد ممکن است در مواجه با این دستکش‌ها دچار حساسیت شوند. اما در کل انعطاف‌پذیری، مقاومت و راحتی کار در هنگام استفاده از آنها باعث محبوبیت زیادی در دستکش لاتکس شده است.لاتکس از مایع شیری رنگی که از درختی به نام Hevea Brasiliensis گرفته می شود، ساخته می شود. لاتکس یک گزینه سازگار با محیط زیست است و از متریال های زیست تجزیه پذیر ساخته می شود. این دستکش ها پس از دور انداخته شدن، آسیبی به محیط زیست نمی رسانند. این دستکش ها در ابتدا در سال ۱۸۸۹ میلادی مورد استفاده قرار گرفتند. در طول این مدت صنعت بهداشت و درمان شروع به استفاده از دستکش جراحی نمود. به منظور راحت دست کردن این دستکش ها  روش های متفاوتی مانند خیس کردن و یا استفاده از پودرهای گرد مختلف بکار گرفته شد. این پودرها شامل کربنات کلسیم، پودر تالک، تنوعی از محصولات نشاسته، و ترکیبی از تالک ، هاگ و پودر لیکا پدیم (Lycopodium)است. لیکاپدیم ماده ای بود که به عنوان اولین روان کننده برای دستکش های لاتکس پزشکی استفاده شد. این ماده تقریباً به مدت چهار دهه مورد استفاده قرار گرفت، قبل از آن مشخص شده بود که این ماده اثرات مضرری برای کاربر دارد؛ لذا استفاده از این ماده کاهش و سپس متوقف شد. در عوض، تولیدکنندگان دستکش از پودر تالکم، که یک روان کننده ی غیرقابل جاذب بود، استفاده نمودند. در دهه ی ۴۰ میلادی دریافتند که این پودر دارای عوارضی هم نیز است. عوارض آن شامل چسبندگی و گرانولوما بودند. گرانولوما نوعی التهاب است که در بسیاری از بیماری ها به دنبال تحریک مزمن سیستم ایمنی یافت می شود.در سال ۱۹۷۴ میلادی نوعی پودر مبتنی بر آرد ذرت در صنعت بهداشت برای استفاده در این نوع دستکش ها بکار گرفته شد. این پودر غیرقابل تحریک و غیرقابل جذب بود. در اوایل دهه ی ۷۰ میلادی، استفاده از این پودر در دستکش های لاتکس پزشکی آغاز شد.

 انواع دستکش لاتکس در دو نوع پودری و غیرپودری دسته بندی شدند. 

انواع دستکش آزمایشگاهی

 

واکنش‌های حساسیت زای دستکش لاتکس چیست؟

 البته حساسیت هایی که در ادامه ذکر شده برای همه استفاده کنندگان از این نوع دستکش ایجاد نخواهد شد .کمترین حساسیتی که ممکن است برای دستتان با استفاده از دستکش‌های لاتکس ایجاد شود، به صورت خشکی، خارش، سوزش، پوسته ریزی و قرمزی پوست است که در اثر استفاده‌ی مداوم از لاتکس دیده می‌شود. ممکن است پس از چند هفته استفاده، این حساسیت‌ها به صورت شدیدتری بروز پیدا کنند.  نادرترین و شدیدترین نوع حساسیت، حساسیت تماسی فوری است که بعد از تماس علائم حساسیت به صورت آبریزش بینی، قرمزی چشم، گرفتگی عضلانی، کهیر و خارش شدید نمایان می شود.

 

از ویژگی های انواع دستکش های لاتکس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری و استحکام قابل قبول
 • قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه
 • ضخامت کم برای ایجاد حس لامسه ی قوی
 • دارای خاصیت ضد لغزشی به جهت سهولت استفاده
 • کاربرد وسیع در انواع مصارف پزشکی و خانگی
 • یکبار مصرف و غیر استریل

موارد استفاده از دستکش های لاتکس:

معمولاً این دستکش ها برای محیط های آشپزی، آزمایشگاهی و معایناتی که نیاز به انجام کار دقیق با دست است، مناسب می‌باشد. دستکش‌های لاتکس می توانند منجر به واکنش های آلرژیک برای برخی از کاربران شود، امّا با این وجود بسیار پُرمصرف می‌باشند چرا که به دلیل انعطاف‌پذیری و استحکام این دستکش ها، دست کاربر به راحتی داخل دستکش می‌شود و به وی اجازه می‌دهد همه چیز را به راحتی لمس نماید که باعث بهبود عملکرد متخصصان و جراحان پزشکی می‌شود. دستکش‌های مورد استفاده در جراحی اساساً از لاتکس طبیعی یا مصنوعی ساخته می شوند.

 

دستکش های لاتکس مناسب برای مصارف زیر است:

 • مصارف پزشکی حرفه ای
 • کسانی که برای چالاکی بیشتر در کار به دنبال دستکش هایی هستند که بهتر با سایز دستشان یکی شود.
 • مناسب برای اهداف سازگاری با محیط زیست
 • دستکشی چسبیده به دست همانند پوست ثانویه
 • برای کارهایی که نیاز به حساسیت و دقت بالایی دارد.

مقاومت در برابر ویروس کرونا: دستکش های لاتکس در بین انواع دستکش یکبار مصرف ، از بهترین دستکش ها برای مقابله با ویروس کرونا بوده و قابل ضدعفونی با اتانول است و عمر مصرف آنها نیز ۱۶ ساعت است.

نکته مثبت دستکش های لاتکس این است که مثل یک پوست ثانویه به پوست می چسبد و در نتیجه سطح دقت و حساسیت کار را بالا می برد. همچنین این دستکش ها میزان انعطاف پذیری بالایی دارند که به حرکت روان تر دست ها کمک می کند. لاتکس جنسی قابل اطمینان و با دوام است و یک لایه محافظتی بالا در برابر مواد عفونی است و از عبور آلودگی ها به پوست جلوگیری می کند.

 

دستکش‌ وینیل Vinyl


دستکش‌های وینیل یا Gloves Vinyl از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند. این دستکش‌ها مقاومت خوبی در برابر اسید‌ها، مواد قلیایی و الکل‌ها دارند.دستکش وینیل Vinyl جایگزین خوبی از نظر اقتصادی برای انواع دستکش لاتکس Latex بوده و بهترین ماده برای مقابله با اسید و قلیا می باشد. وینیل از ماده‌ای مصنوعی به نام وینیل کلرات ساخته می‌شود. استفاده از این مواد در ساخت دستکش‌های وینیل باعث ایجاد قیمت مقرون به صرفه در آنها شده است. در ترکیبات اولیه دستکش‌های وینیل، از موادی استفاده می‌شود که باعث افزایش خاصیت کشسانی آنها در مقایسه با سایر دستکش‌ها شده است. ونیل به عنوان دستکشی شناخته می‌شود که استفاده‌های عمومی بسیاری دارد.
این دستکش ها مانند دستکش لاتکس نبوده و کاملاً به دست نمی‌چسبند. در واقع دستکش وینیل نوعاً ضخیم تر و گشادتر از دستکش لاتکس می باشد.

 

از ویژگی های انواع دستکش های وینیل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن
 • کارایی گسترده جهت استفاده در مصارف گوناگون
 • مقاومت خوب در برابر مواد اسیدی و قلیایی
 • راحتی در استفاده نسبت به لاتکس بخاطر گشاد و ضخیم بودن و نچسبیدن به دست ها
 • عدم ایجاد حساسیت های پوستی

 

کاربرد دستکش‌های ونیل چیست؟

دستکش‌های ونیل مناسب برای مصارف زیر است:

 • فعالیت هایی با ریسک پایین
 • آماده کردن غذا (به جز غذاهای چرب )
 • سلمانی ها و آرایشگرها
 • کسانی که نمی خواهند دستکش زیاد به دستشان بچسبد.
 • بودجه پایین
 • کار با متریال های غیر خطرناک
 • کسانی که به لاتکس حساسیت دارند.

 

 

مقاومت در برابر ویروس کرونا: حدود یک سوم در برابر ورود ویروس مقاوم است و پس از ضدعفونی نیز قابل استفاده نیست.

موارد منع مصرف دستکش های وینیل:

وینیل در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مقاومت ندارد بنابراین برای مشاغلی با ریسک پایین، مناسب است. از آنجا که دستکش های وینیل لاتکس ندارند، حساسیت زا نیز نیستند. بنابراین اگر دچار آلرژی و یا حساسیت های پوستی هستید از دستکش های وینیل استفاده کنید.

 

دستکش جراحی

دستکش های جراحی دارای مقاومت ، انعطاف قابل قبول و راحتی می باشد . که لایه ی داخلی آنها توسط پوشش پلیمری و سیلیکونی پوشیده می شود. انواع دستکش های جراحی در دو نوع پودری و بدون پودر تولید میگردد. نوع بدون پودر دستکش های جراحی به دلیل عدم ایجاد حساسیت پوستی، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. مهمترین نکته در جراحی، حفظ استریلیته ی موضع جراحی میباشد. دستکش های جراحی کمک بسیار زیادی به عدم انتقال عفونت و آلودگی به بیمار در زمان جراحی می کند. دستکش های جراحی در سایز های مختلف ارائه میگردد. سایز ( 6 -   6.5 - 7 - 7.5 - 8 - 8.5 )

از جمله ویژگی های انواع دستکش های جراحی عبارتست از :

 • استریلیته ی کامل و بهداشتی برای استفاده در انواع اعمال جراحی
 • دارای ساق بلند به منظور پوشش بیشتر و حفاظت بیشتر
 • دارای سایز های مختلف برای راحتی در استفاده 7 - 7.5 - 8 - 8.5
 • ساخته شده از مواد باکیفیت و مرغوب
 • عدم ایجاد حساسیت در پوست دست
 • قدرت انعطاف مناسب، و چسبندگی به دست، برای راحتی در گرفتن ابزار و نخ های جراحی
 • قابل استفاده در تمامی اعمال جراحی
 • دارای حفاظت مناسب برای پیشگیری از انواع آلودگی ها و بیماری های عفونی
 • حاوی بافت ضد لغزش ب منظور کارایی بیشتر

 

دستکش نیتریل

دستکش های نیتریل چه دستکش هایی هستند ؟

در اواسط دهه ۱۹۹۰ اولین نوع دستکش‌هایی عرضه شد که از اکریلو نیتریل و بوتادین مونومر تولید شده است مقاومت شیمیایی بیشتری از دستکش های لاتکس داشت دستکش‌های نیتریل از موادی ساخته شده‌اند که نه تنها آلرژی و حساسیت را کاهش می‌دهد، بلکه انعطاف‌پذیرتر و مقاوم‌تر از دستکش‌های لاتکس هستند. دستکش نیتریل، احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک در کسانی که به دستکش لاتکس حساسیت داشتند را کاهش داده است.
دستکش نیتریل از نقطه نظر مدت عمر و ماندگاری، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. این دستکش‌ها از عمر مفیدتری در مقایسه با سایر دستکش‌ها برخوردارند.دستکش‌های نیتریل در مقایسه با دستکش‌های وینیل، راحتی بیشتری در هنگام استفاده ایجاد می‌کنند. نرم بودن، راحتی و چسبناک بودن آنها باعث می‌شود در زمان استفاده، چابکی و راحتی بیشتری به ارمغان بیاورند. دستکش‌های نیتریل در محیط‌های آزمایشگاه استفاده‌های زیادی دارند همچنین در هنگام کار با مواد شیمیایی و آشپزی نیز به کار گرفته می‌شوند. این روزها در بسیاری از آزمایشگاه‌ها، از دستکش نیتریل به جای دستکش‌ لاتکس استفاده می‌شود. این امر به منظور کاهش احتمال بروز حساسیت در کارگران در نظر گرفته شده است. 

چرا دستکش های نیتریل بهترین نوع دستکش محسوب شده است؟

اگر بخواهید یک انتخاب دقیق بین دستکش های نیتریل و وینیل و لاتکس داشته باشید، از بین انواع دستکش ها، دستکش های نیتریل می تواند بهترین گزینه باشد. این دستکش همانند دستکش وینیل جایگزین مناسبی برای افراد دارای حساسیت به دستکش لاتکس است و از لاتکس مقاوم تر و از ونیل راحت تر و نرم تر است.

دستکش نیتریل پزشکی

 

از ویژگی های دستکش نیتریل میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقاومت بیشتر نسبت به دستکش های لاتکس و وینیل
 • دارا بودن انعطاف و کشسانی مناسب با توجه به ضخامت بالا
 • کمترین میزان ایجاد حساسیت های پوستی به نسبت سایر دستکش ها
 • کارایی زیاد بویژه در مراکز آزمایشگاهی
 • سدی محافظ در برابر مواد شیمیایی و حلال های چربی
 • چسبیدن به دست ها و در نتیجه افزایش مهارت در کارکردن

کاربرد دستکش های نیتریل چیست؟

دستکش نیتریل در محیط های آزمایشگاهی، شیمیایی و یا آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه اکثر آزمایشگاه ها به منظور کاهش وقوع حساسیت به لاتکس در کارگران، دستکش نیتریل را جایگزین دستکش لاتکس می کنند. دستکش هاینیتریل(high nitril) آزمایشگاهی با درجه بالای مهارت و چابکی، به منظور کاهش دادن ریسک حوادث و جراحات، از احتیاجات ضروری در HPA  و CEPR می باشد

 

دستکش های نیتریل مناسب برای مصارف زیر است:

 • مکانیک ها
 • کارشناسان پزشکی
 • اشخاص دچار آلرژی به لاتکس
 • لابراتوارها
 • تماس با غذا
 • مقاوم در برابر ریختن مواد شیمیایی

 

مقاومت در برابر ویروس کرونا: مدت زمان استفاده ۸ ساعت است و می توان با اتانول آنها را ضد عفونی کرد.

 

موارد منع مصرف:

هنگام کار با لوازم برقی نباید دستکش های نیتریل پوشید. همچنین قبل از کار با مواد شیمیایی خطرناک باید از مقاومت شیمیایی دستکش تان مطمئن شوید. میزان تراوش آنها به دستکش و ترکیبات آن بستگی دارد.

 

 

دستکش ارتوپدی

دستکش های ارتوپدی با لایه ای ضخیم و چند لایه و تکنولوژی جدید ساخت بهترین گزینه برای استفاده در جراحی های ارتوپدی می باشد.

عمل های جراحی ارتوپدی به دلیل حساسیت بسیار بالا در زمینه ی استریلیته و مدت زمان طولانی هر عمل، و استفاده از ابزار الات سنگین و پیچ و پلاک های مختلف، نیازمند دستکشی ضخیم و در عین حال راحت می باشند.

دستکش ارتوپدی

از ویژگی های انواع دستکش های ارتوپدی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موجود بودن در سایز های مختلف 7 - 7.5- 8- 8.5
 • چند لایه و ضخیم بودن دستکش
 • رنگ تیره دستکش به جلوگیری از منعکس شدن نور و خستگی چشم ها
 • ساخته شده با تکنولوژی DHD به منظور راحتی در پوشش حتی با دست خیس
 • داشتن لایه ی ضد برش به منظور پیشگیری از سوراخ شدن دستکش و پارگی در حین اعمال جراحی
 • کاهش خطر آلودگی و ابتلا به بیماری های ویروسی و عفونی همچون ایدزو هپاتیت با دارا بودن لایه ی ضخیم و ضد برش
 • استفاده از مرغوبترین مواد اولیه به منظور استفاده در جراحی های طولانی ارتوپدی
 • عدم ایجاد واکنش های حساسیت زا

 

دستکش ضد HIV

دستکش ضد ایدز یکی از محصولات جدید و ضروری برای محافظت و پیشگیری از ایدز در مراکز درمانی می باشد. ابتلا به ویروس HIV یا ویروس نقص ایمنی در هنگام انجام اقدامات درمانی و جراحی همواره یکی از نگرانی های اصلی کادر درمان بوده است. این ویروس از طریق روشهای مختلفی همچون آلودگی با سرنگ و تیغ و وسایل تیزو برنده جراحی ، تزریق خون و... منتقل میگردد. و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و ابتلا به انواع بیماری ها می گردد. بیمارستان ها و مراکز درمانی به علت تحت پوشش قرار دادن انواع بیماران و رو به رو شدن با امراض و بیماری های ویروسی همچون ایدز و هپاتیت و ... باید همواره تدابیر لازم برای محافظت فردی و جلوگیری از آلودگی به این ویروس را بیاندیشد. دستکش ضد ایدز 3 لایه با داشتن لایه ای ضد برش مانع از پارگی و سوراخ شدن دستکش در حین تماس با ابزار آلات تیز و تیغ و سر سوزن میشود . و یکی از موثرترین و اطمینان بخش ترین روش های پیشگیری از ابتلا به ویروس ایدز می باشد

دستکش ضد ایدز

از ویژگی های انواع دستکش های ضد HIV میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موجود بودن در سایز های مختلف7 ، 7/5 ، 8 ، 8/5
 • راحتی در پوشش
 • استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه
 • عدم ایجاد حساسیت برای پوست
 • پوششی 3 لایه و ضد برش
 • جلوگیری از سوراخ شدگی و پارگی در حین جراحی

 

دستکش نایلونی

دستکش های نایلونی پر مصرف ترین نوع دستکش می باشند. دستکش های نایلونی در تمامی مراکز پزشکی بیمارستان ها، هتل ها، آشپزخانه، مراکز بهداشتی و آرایشی و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارند. محافظت نسبی و قیمت بسیار مناسب انواع دستکش های نایلونی از مهمترین دلایل استفاده از آنها می باشد. دستکش های نایلونی در انواع مختلفی از نازک تا ضخیم موجود میباشد.

به طور خلاصه ویژگی های انواع دستکش های نایلونی عبارتست از:

 • قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 • دارای انواع ضخیم و نازک برای مصارف گوناگون
 • عدم ایجاد حساسیت
 • یکبار مصرف و غیر استریل

دستکش های پلی اتیلن مناسب برای مصارف زیر است:

 • کارهای تهیه غذا
 • شغل هایی که نیاز به سطح بالایی از بهداشت دارند مثل سرو غذا و یا تمیز کردن
 • هنگام کار با متریال های غیرخطرناک

دستکش نایلونی 

 

مقاومت در برابر ویروس کرونا: در برابر ویروس مقاومت مناسب ندارد و در صورت ضدعفونی با اتانول، مقاومت بالاتری پیدا می کند.

 

هر کدام از دستکش‌ها کاربرد خاص خود را دارد

کدام دستکش انتخاب بهتری است؟


دستکش لاتکس، وینیل یا نیتریل، در مواقع خاص، کاربرد خاص خود را دارند. اینکه چه موقع از چه نوع دستکشی استفاده کنید، منوط به داشتن سیطره به فعالیت کاری‌تان می‌باشد. با کسب آگاهی از انواع مدل‌های دستکش‌های یکبار مصرف، می‌توانید بهترین نوع آن را مطابق با حوزه کاری خود پیدا کنید.در صورت کار با مواد شیمیایی و روغنی، از نیتریل استفاده کنید. دستکش های نیتریل نسبت به لاتکس و وینیل، مقاوم تر بوده و استحکام بیشتری نسبت به سوراخ شدن و پارگی دارد. در مقایسه با ونیل، نیتریل ها قابلیت کشسانی بیشتر داشته و ضخیم تر است. با این وجود قدرت الاستیکه لاتکس طبیعی بهتر از هر دو نوع است. از سویی در ساخت دستکش های ونیل و لاتکس، از ترکیبات پروتئینی استفاده شده که این امر در ترکیبات ساخت نیتریل بکار برده نشده است. درنتیجه احتمال واکنش های پوستی به نسبت زیادی کاهش می دهد.

ارسال شده در 1399-01-21 توسط ابوسنا سلامت خانواده, آموزش, مقالات پزشکی 1 1025

1 نظر

 • سامان

  سامان 1399-01-25 پاسخ

  مقاله بسیار کامل و خوبی بود ...

یک نظر ارسال کنیدپاسخی ارسال کنید

مقایسه 0
قبلی

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
ناموجود مجموع

قیمت ها با مالیات

پرداخت