پرفروش ترین محصولات

جستجوی بلاگ

زندگی نامه ابوعلی سینا

زندگی نامه ابوعلی سینا

ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، مشهور به ابوعلیِ سینا، ابن سینا و شیخ الرئیس همه‌چیزدان، فیلسوف، منجم ،ریاضیدان،  شیمیدان، فیزیکدان ، جغرافیدان، روانشناس ، طبیب ، منطق دان، شاعر و زمین شناس در 359 ه.ش در بخارا به دنیا آمد.

از آغاز کودکی استعداد و شایستگی عجیبی در فرا گرفتن علوم مختلف داشت. پدر عبدالله فردی فاضل بود و سخت در تعلیم و تربیت او می کوشید و به صورت مداوم در خانه او جلسات ملاقات دانشمندان دور و نزدیک بود و مباحث علمی بر پا بود. استعداد بالای ابوسینا در فراگیری علوم باعث شد تا پدرش وی را برای فراگیری بهتر علوم نزد ابو عبدالله ابراهیم بن حسین ناتلی ببرد.

ابن سینا تا سن ده سالگی تمام قرآن و صرف و نحو آن را آموخت و بعد به فراگیری منطق و ریاضیات پرداخت. ذهن خلاق و با استعداد ابن سینا باعث شد که به بررسی تمام آموخته ها بپردازد به طوری که در سن 14 سالگی دایره دانش او به قدری گسترده بود که از استاد خود پیش می افتاد. بعد از فراگیری علم هندسه و منطق نزد ناتلی به علم طب پرداخت.

در شانزده سالگی به همه علوم زمان خود استاد بود. به جز مابعدالطبیعه؛ آن هم به واسطه متافیزیک ارسطو آمده بود. با آنکه چهل بار تمام این کتاب را مطالعه کرده بود، نمی توانست آن را بفهمد. تا این که روزی در بیرون از شهر از پیرمردی کتابی کهنه و قدیمی خریداری کرد. این کتاب به نام اغراض مابعدالطبیعه نوشته ابونصر فارابی بود. به گفته ابن سینا هنگامی که به خانه رسیدم با شوق فراوان به خواندن این کتاب پرداختم و به حقیقت مابعدالطبیعه که همه آن را از برداشتم پی بردم و سختی ها برایم آسان شد. بابت این اتفاق بسیار خوشحال شد واز شوق فراوان به درماندگان صدقه زیادی داد. و چنین شد که وی به دلیل حافظه قوی و نبوغ خود در ابتدای جوانی در علوم مختلف زمان خود از جمله طب مهارت یافت. در شانزده سالگی در همه علوم زمان خود استاد بود.

 

در سن هجده سالگی ابن سینا، نوح دوم حکمران بخارا به بیماری مبتلا گردید. از ابوعلی سینا درخواست معالجه امیر شد. بعد از مداوای امیر توسط ابن سینا امیر خراسان در برابر این کار اجازه داد که ابن سینا از کتابخانه باشکوه مخصوص شاهزادگان سامانی استفاده کند. و این امر باعث شد در سن ۱۸ سالگی، ابن سینا بر بسیاری از علومی که بعدها شناخته شدند، تسلط پیدا کند. وی در سن بیست سالگی شروع به تحریر کرد  و  مجموعه ای در ده جلد به نام حاصل و محصول را بنوشت. بعد کتابی در باب اخلاق با عنوان البر و الائم - بی گناهی و گناه - نوشت ، نوشته بعدی ابن سینا کتابی در باب ‏فلسفه به نام حکمت عروضی در بیست و یک جلد می باشد. ‏

بعد از مدتی پدر ابن سینا درگذشت و او برای غم از دست دادن پدر تصمیم به سفرگرفت. مدتی را در«گرگانج» خوارزم ماند. در این شهر نیز به دلیل دانش فراوان خود، مورد توجه حاکم شهر قرار گرفت. به دلیل نا بسامانی شرایط سیاسی شهر، ابن سینا در سال 402 ه.ق. عازم گرگان شد تا با دوستش«قابوس بن وشمگیر» فرمانروای دیلمیان ملاقات داشته باشد. اما دوستش از دنیا رفته بود. در این شهر «ابوعبید جوزجانی» شاگرد وی شد. این شاگرد بعد از آن راهی ری و سپس به همدان عزیمت کرد. ابن سینا ده سال در همدان ماند و کتاب قانون را نوشت. در این زمان نیز به دلیل تغییر اوضاع سیاسی روی کار آمدن پسرش، ابوسینا برای چهار ماه به زندان رفت. در این مدت در زندان 3 کتاب  نوشت! بعد از زندان آزاد شد و راهی اصفهان شد. در اصفهان کتاب شفا را تحریر کرد. در آخر در سال 428 در راه آخرین سفرش به همدان بیمار شد و همانجا در گذشت.

۱ شهریور، همزمان با تولد وی در ایران روز پزشک نام گذاری شده.

برخی از آثار وی:

کتاب شفا، رسائل اخوانیه و سلطانیه و مسائل جرت بینه و بین بعض العلماء، قانون در طب، زاویه،الاشارات و التنبیهات،دانشنامه علائی نجات ، پنج رساله، اقلیدس، رساله، رگ شناسی، علم هیئت، کتاب المجموع،کتاب الحاصل و المحصول ،الارتماطیقی،کتاب البرّ و الاثم ، کتاب القانون فی الطب، جامع البدایع،کتاب الارصاد الکلیه ،کتاب الانصاف، کتاب النجاه،کتاب الهدایه ،فضا ،کتاب الاشارات ،کتاب المختصر الاوسط،کتاب العلائی،کتاب القولنج ،کتاب لسان العرب فی اللغه،کتاب الادویة القلبیه ،کتاب الموجز،بعض الحکمة المشرقیه ،کتاب بیان ذوات الجهه،کتاب المعاد،کتاب المبدأ و المعاد ، عیون الحکمه و الانصاف و الانتصاف،رسالة القضاء و القدر، رسالة فی الآلة الرصدیه، رسالة عرض قاطیغوریاس، رسالة المنطق بالشعر،قصائد فی العظة و الحکمه و ...

ارسال شده در 1397-10-15 آموزش 938
مقایسه 0
قبلی
بعدی

محصولی موجود نیست

برای تشخیص حمل
ناموجود مجموع

قیمت ها با مالیات

پرداخت